İngiltere’nin en büyük enerji şirketleri yeni belirlenen yasalar ile kendi müşterilerinden yenilenebilir enerji almak zorunda kalacak. 1 Ocak 2020’den itibaren çatılarına güneş paneli monte eden ev sahipleri, ihtiyaç...

İngiltere’nin en büyük enerji şirketleri yeni belirlenen yasalar ile kendi müşterilerinden yenilenebilir enerji almak zorunda kalacak. 1 Ocak 2020’den itibaren çatılarına güneş paneli monte eden ev sahipleri, ihtiyaç fazlası elektrik üretimlerini tedarikçi şirketlere satarak faturalarını azaltabilecek.

İngiltere, hanelerde üretilen güneş enerjisini enerji şirketlerine geri satma hakkı vermeye hazırlanıyor. Çatılarında güneş paneli bulunanlar için depolama sistemlerine teşvik verilmesini de içeren yeni yasalar ile ev sahiplerinin para kazanması hedefleniyor.

The Guardian’dan yapılan haberde, ilk kez Mayıs 2017’de rekor seviyede üretimle elektriğinin yaklaşık dörtte birini güneş enerjisinden karşılayan İngiltere’nin, çatılarında güneş enerjisi sistemi bulunan ev sahiplerine satış ve depolama olanakları sunulacağı açıklandı.

İngiltere’de çatılarında güneş paneli bulunan yaklaşık 800.000 hane, daha önceki teşvik programı kapsamındaki ödemelerden faydalanıyor. Ancak, sübvansiyonlar tartışmalı bir şekilde Nisan ayında hükümet tarafından askıya alındığı için yeni tesislerin sayısı bir önceki aya göre yüzde 94 oranında düşüş gösterdi. Yeni yasalar ile birlikte güneş enerjisine sahip evlerin dekarbonize bir elektrik şebekesinin gelişimine daha hızlı katkı sunması hedefleniyor.