Uluslararası Enerji Ajansı Güneşle Isıtma ve Soğutma Teknik İşbirliği Programı (The IEA Solar Heating and Cooling Programme-IEA SHC) 2019 yılı küresel raporunu yayınladı. Rapor, güneş enerjili ısıtma ve...

Uluslararası Enerji Ajansı Güneşle Isıtma ve Soğutma Teknik İşbirliği Programı (The IEA Solar Heating and Cooling Programme-IEA SHC) 2019 yılı küresel raporunu yayınladı. Rapor, güneş enerjili ısıtma ve soğutma teknolojilerinin iklimin korunmasında artan rolüne ve PV-Termal hibrit sistemler pazarının hızlı gelişimine dikkat çekiyor.

IEA SHC tarafından yapılan basın açıklamasında, güneş enerjisi ile ısıtma ve soğutma sektörlerinde 2015 yılından bu yana ilk kez talep artışı görüldüğü bildirildi. Bu eğilimin özellikle güneş enerjisi sistemlerinin artan rekabetçi yapısı, endüstriyel müşteriler arasında artan ilgi ve temiz hava politikalarından kaynaklandığı belirtiliyor.

IEA SHC Program Başkanı Daniel Mugnier, raporun güneş enerjili ısıtma ve soğutma teknolojilerinin iklim üzerindeki önemli etkilerini vurguladığını belirterek şu açıklamalarda bulundu: “2018 yılında küresel olarak faaliyet gösteren SHC sistemleri toplam 480 GWth (686 milyon metrekare) ve 43 milyon ton petrol eşdeğeri tasarruf sağladı ve 138 milyon ton C02 emisyonunu önledi.”

2018 yılında Güçlü Büyüme Oranları Görüldü

2017 yılında, güneş enerjili ısıtma ve soğutma sektörleri yaklaşık 16,9 milyar ABD doları ciro ile 672.000 istihdama ev sahipliği yaptı.